Historia Koła
logotype

Koło Łowieckie Jeleń zrodziło się z inicjatywy założycielskiej kilku zapalonych myśliwych, którzy uzyskali możliwość poprowadzenia własnej gospodarki łowieckiej na trzech wydzielonych obwodach. Opuścili oni szeregi Koła Łowieckiego „Wrzos”, by stworzyć nową formację – Kolo Łowieckie Nr 6. Miało to miejsce w Styczniu 1956 roku. Na zebraniu założycielskim dokonano wyboru Zarządu. Pierwszym Prezesem naszego Koła został Kol. Leon Lewandowski, łowczym – Kol. Bolesław Gabryś. Na sekretarza wybrano Kol. Leszka Palińskiego, a skarbnikiem został Waldemar Krajewski. Poza zarządem, do członków KŁ Nr 6 należeli również: Wacław Fabiszewski; Andrzej Bonikowski; Ryszard Szypulski, Marian Ciupiński, Jan Raube, Bernard Jezierski.

Nowo założone Koło gospodarowało na trzech obwodach – w Nadleśnictwach: Olsztynek - ówczesny powiat Ostróda, Wichrowo - ówczesny pow. Lidzbark Warmiński, oraz Młynary - ówczesny powiat Pasłęk.

Po blisko dziesięciu latach wspólnych polowań na tak rozproszonym obszarze, część założycieli Koła Nr 6, wzięło udział w inicjatywie, w wyniku której, przy Wojewódzkiej Radzie Narodowej w Olsztynie, powstało Koło Łowieckie „Szron”. Na rzecz nowopowstałego Koła przekazano obwód znajdujący się na terenie Nadleśnictwa Młynary. Wtedy to, w 1965 r., Koło Nr 6, uboższe o jeden obwód i kilku myśliwych, przyjęło nazwę „Jeleń”. Od momentu rozpoczęcia działalności w tej formie, pomijając statutowe zmiany Zarządu, Koło gospodaruje niezmiennie na dwóch obwodach łowieckich Olsztynek (Obwód 305) oraz Wichrowo (Obwód 143) o łącznej powierzchni 13 991 ha.

Od początku istnienia Koło Łowieckie uprawiało poletka łowieckie, celem poprawy warunków bytowania zwierzyny, corocznie wykładamy również po kilkadziesiąt ton karmy suchej i treściwej, uczestniczymy w proekologicznych akcjach społecznych i czynnie zwalczamy kłusownictwo. Racjonalna gospodarka łowiecka pozwoliła utrzymać w łowisku zwierzynę taką jak dziki, sarny i jelenie. Spotkać można u nas lisa i inne drobne drapieżniki, a także zająca, choć ten ostatni, niegdyś liczny, zgodnie z ogólnym trendem związanym ze zmianami w metodach prowadzenia upraw rolniczych, od lat 90-tych zmniejszał swoją populację. Na stałe zadomowił się u Nas łoś, przyprawiając o ból głowy tutejszych leśników, a ostatnie wyniki inwentaryzacji zwierzyny pokazały, że równie dobrze czuje się na naszych terenach wilk. Raz w historii Koła, w dniu 30 grudnia 1974 roku na polowaniu zbiorowym w obwodzie łowieckim Wichrowo, w rewirze „Za jeziorem” strzelono w naszym Kole rysia. Niespotykane trofeum zdobył śp. Kol. Henryk Sowiński. Natomiast pierwszego w historii Koła łosia upolował kol. Ryszard Tym w 1977 roku na terenie obecnego Obwodu 305, w rewirze „Kępa Platyńska”.

Atrakcyjne łowiska i mocne trofea przyciągają w nasze strony zarówno myśliwych krajowych jak i z sąsiednich Kół, ale także myśliwych zagranicznych. Posiadamy długoletnie doświadczenie w organizacji polowań dewizowych – pierwsze polowania odbywały się już w 1988 roku. Co roku mamy ciekawą ofertę dla myśliwych dewizowych, w której każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od umiejętności łowieckich i zasobności portfela.

Analizując historię Koła, szczególnie nasuwają się wspomnienia o niektórych myśliwych. Nieobecni już wśród Nas są Wszyscy założyciele Koła, najświeższą stratą jest odejście w 2013 roku ostatniego z nich – Honorowego Członka Koła – Waldemara Krajewskiego. Zasiadał on w Zarządzie Koła od początku istnienia do 1969 roku, dla myśliwych z najdłuższym stażem był przyjacielem, dla młodszych nauczycielem.

Wspomniany wcześniej śp. Ryszard Tym, jako jedyny w ciągu istnienia Koła Łowieckiego „Jeleń” uhonorowany został Najwyższym Odznaczeniem Zasługi Łowieckiej – Złomem. Pełnił funkcję Łowczego Koła w latach 1963-1972, 1974 - 1986, oraz Prezesa Koła w latach 1972-1974, 1986-1992. Do końca swych dni był wzorem myśliwskiej pasji i doskonałym nauczycielem.

Kolega Zygfryd Sowiński, wodzirej każdego balu myśliwskiego, z niebanalnym poczuciem humoru i olbrzymią wiedzą i umiejętnościami łowieckimi, odznaczony Złotym Medalem Zasługi Łowieckiej, w latach 1962-1963 – był sekretarzem Koła, 1964-1965, 1969-1973 – Prezesem Koła, 1999 – 2000 – Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej.

Arno Lodd – długoletni członek Koła, odznaczony Brązowym Medalem Zasługi Łowieckiej, od momentu wstąpienia w Nasze szeregi, pełnił funkcje gospodarza łowiska w obwodzie 143. I wielu innych.

W ciągu niemal już 60-cio letniego istnienia Koła przez Nasze szeregi przewinęło się dziesiątki myśliwych. Część z nich wiązała się z Kołem na krótko, znaczna jednak większość została po dziś dzień. Nie ma wśród Nas już założycieli KŁ „Jeleń” jednak pamięć o nich pozostaje - szczególnie w sercach tych, którym byli nauczycielami trudnej sztuki łowieckiej. Coś bowiem jest w łowiectwie takiego, że wiąże człowieka z przyrodą do końca życia. Jedni myśliwi są bardziej rządni wrażeń niż inni, lecz każdy znajduje w przyrodzie ukojenie. Myśliwi Naszego Koła od lat wspólnie polują, bawią się i pracują, kultywują zwyczaje i obrządki łowieckie, jednocząc się przy stole wigilijnym i hubertowskim ognisku.

Logowanie

Licznik odwiedzin

Odsłon artykułów:
68006

Kalendarz mini

loader
Copyright © 2019  Koło Łowieckie.